... a staň se součástí historie balónového létání

O nás

Děkujeme za návštěvu našich stránek, za Vaši důvěru a dovolte nám, abychom krátce představili nejen sebe, ale i balónového létání jako takové, jehož jsme součástí.

Společnost BALÓNY LITOMYŠL byla založena 16. prosince 2011 s hlavní cílem - zprostředkovávat a umožňovat neopakovatelné zážitky všem věkovým kategoriím tak, jak jsme je prvně prožili i my. Odměnou za dosažení našeho cíle je pak každý spokojený, šťastný "vzduchoplavec".

Létáme lokality dle požadavků našich klientů, nejsme nijak omezeni regionem.

Náš balón, OK 8896, vyrobila dle nejnovějších technologií renomovaná česká firma BALÓNY KUBÍČEK z Brna, významný evropský výrobce balónů a vzducholodí, jejíž partnerská společnost zároveň proškolila naše piloty s veškerými zkušenostmi a znalostmi instruktorů s jejich více jak třicetiletou praxí s balónovým létáním. Souprava (balón + koš) je určena pro max. 8 osob, tj. pilot a 7 pasažérů.

Naše společnost již uskutečnila více jak 200 vzletů a bezpečných přistání. A proč letět s námi:

- záruka uskutečnění letu
- osobní přístup ke každému zájemci
- spolehlivé a profesionální jednání
- zkušenost a zodpovědnost pilotů
- bezpečný let

Výše uvedené dokládá i skutečnost, že jsme oficiální leteckou společností, která provádí vyhlídkové lety na základě povolení leteckých prací č. 1360/LPR vydaným Úřadem pro civilní letectví.

Těšíme se na další let s Vámi, na společný nezapomenutelný zážitek s naplněním svých snů a na šťastné přistání spojené s oslavou přijetí "prvoletců" do balónářské rodiny.

Balónové létání

Horkovzdušný balón je nejbezpečnější dopravní prostředek, kterým se lze ve vzdušném prostoru pohybovat. Balón je konstrukčně velmi jednoduché letadlo, kde je minimální pravděpodobnost nějaké poruchy. Navíc po každých 100 hodinách provozu, min. 1x za rok, musí celý komplet projít důslednou kontrolou přímo u výrobce.

Předletová příprava

Let balónem je  nejvíce závislý na příznivém počasí, proto velmi pečlivě sledujeme jeho vývoj před každým letem. Sledujeme speciální letecké předpovědi, dle kterých pak plánujeme lety a rozhodujeme také o tom, zda již naplánovaný let uskutečníme či zrušíme. Zajímáme se zejména o srážky, sílu větru, nárazy větru, možnosti vzniku bouřek, teplotu (ta má vliv na nosnost balónu a tedy na případné omezení max. možné kapacity přepravovaných osob), omezení ve vzdušném prostoru atd.

Konečné rozhodnutí o letu je vždy na pilotovi balónu, který jediný zodpovídá za bezpečné provedení letu.

Setkání s pilotem a posádkou

S Vaším pilotem a posádkou balónu se setkáte na předem domluveném místě, kde Vás podrobně seznámí s celým průběhem letu. Místo setkání je většinou i místem startu balónu, ale je možný také  přejezd na jiné místo.

Příprava balónu k letu

Příprava balónu k letu trvá 20 až 40 minut. Posádka připraví obal balónu, koš, hořáky, láhve s plynem a ostatní nezbytné vybavení a vše důkladně prověří. Přípravy balónu se můžete aktivně účastnit, členové posádky Vám řeknou co a jak.

Balón je nejprve roztažen na zemi, poté je pomocí ventilátoru naplněn studeným vzduchem. Po jeho dostatečném naplnění začne pilot zahřívat vzduch v obalu balónu pomocí hořáků. Balón s ohřátým vzduchem se zvedne. Pilot zkontroluje celý balón a pozve pasažéry na palubu (do koše). Balón odstartuje teprve tehdy, když jsou všichni připraveni ke startu. V případě náhlého zhoršení počasí může pilot rozhodnout o zrušení letu i přímo před startem.

Start, let a přistání

Během letu lze fotit, filmovat, telefonovat, ale hlavně pozorovat krásy naší země, okolní krajiny. Balón létá většinou ve výškách od 150 do 500 metrů, ale během letu může vystoupat i do vyšších výšek, zejména z důvodu řízení letu různými vzdušnými proudy. Balón letí po směru větru a teprve v poslední fázi letu pilot vybírá vhodné místo na přistání. Doba letu trvá přibližně 1 hodinu.

Slavnostní uvedení do šlechtického rodu

V balónovém létání je mnoho tradic a jednou z nich je i přijetí do "balónářského šlechtického rodu". Toto slavnostní zakončení letu nemine žádného "prvoletce".

Návrat z letu

Po úspěšném letu, sbalení balónu a dopití poslední kapky šampaňského, nasedneme do doprovodného vozu a odjedeme zpět na místo startu.

Je nahoře zima? Jak se mám obléct?

V koši balónu je po celou dobu přibližně stejná teplota jako na zemi. Není potřeba se nějak zvláště teple oblékat, vhodné je pohodlné sportovní oblečení a pevné boty. Doporučujeme si vzít pokrývku hlavy, ne každému svědčí topení hořáky v průběhu letu.

Jakým směrem poletíme?

Balón není letadlo a ani vrtulník. Jeho kouzlo spočívá v tom, že se nechá unášet větrem a větrnými proudy. Balón se pohybuje pouze nahoru a dolů, pilot umí balón otočit také kolem své vlastní osy.

Trasa letu je tedy velice nevyzpytatelná, i když pilot ví dle předpovědí pravděpodobný směr, místo přistání je vždy zcela jiné. Pro přistání musí pilot najít vhodné místo (louka, trávník, cesta, případně pole).

Vždy jsme ve spojení s obsluhující posádkou doprovodného vozidla, kterou pilot v průběhu letu naviguje na místo přistání, a která nás odveze zpět na místo vzletu.

 

letový KALENDÁŘ

loader

Partneři

litomysl logo

made in litomyšl

HRG logo

dialog logo
agile logo

Logo Veselka